Gov Team
 
*Herbert Clark                                    Trail BC                       47-48
*A.W. Carlson                                    Spokane WA                48-49
*Roscoe Sheller                                  Sunnyside WA            49-50
*H.D. Harrison                                   Nelson BC                    50-51
*S.H. Woodcock                                Coeur d’Alene              51-52
*E.A. Smith                                        Wenatchee                    52-53
*Adolph Brown                                  Vernon BC                   53-54
*J.C. Jepson                                        Lewiston I                     54-55
*W. R. Green                                      Spokane                       55-56
*J.H. Coventry                                    Nelson                          56-57
*A.D. Barre                                        Walla Walla                  57-58
*R.C. McCartney                                Richland                       58-59
*J.D. Loader                                       Trail                               59-60
*E.W. Van Tyen                                 Spokane                        60-61
*W.S. Featherstone                             Wallace                      61-62
*G.T. McLaughlin                                Lewiston                     62-63
*”Col.” Jack Winslett                          Spokane                       63-64
*Al A. Fabro                                       Kimberly                        64-65
*Harold Jackson                                 Walla Walla                  65-66
*Greek Wells                                      Spokane                       66-67
*Guy Guido                                         Castlegar                     67-68
*J.C. Vipond                                        Trail                               68-69
*J. Gordon Giles                                  Kellogg ID                   69-70
*Norris Halvorson                               Pasco-Kennewick     70-71
*W.S. “Bill” Ramsay                            Nelson                         71-72
*Paul Troeh                                       Walla Walla                   72-73
*Joe Cavender                                 Spokane                          73-74
*C.R. “Cliff” Barley                           Cranbrook                      74-75
*Wm “Bill” Beachner                         Richland                       75-76
*Robert “Bob” Small                          Spokane                      76-77
*E.V. “Ernie” McGauley                    Rossland                       77-78
B.L. “Bill” Van Hoozer                      Spokane                        78-79
*R.H. “Bob” Shreve                           Moscow                        79-80
*Allan Speers                                      Creston                       80-81
*Richard “Dick” Burley                     Walla Walla                  81-82
*Francis “Frank” Schadegg                Cheney                       82-83
*G. Rex McMeekin                            Trail                              83-84
*E. B. “Gene” Bronson                      Spokane                      84-85
*Lynn B. Richmond                           Lewiston                     85-86
*John A. Swift                                    Kimberley                    86-87
*Kenneth “Ken” Phillips                    Colville                        87-88
*Merritt Jensen                                   Pullman                     88-89
*Richard “Dick” Nelson                     Beaver Valley             89-90
*Gene Frank                                       Walla Walla                90-91
William Mitchell-Banks                      Creston BC                91-92
*Clarke H. Burnham                            Orofino ID               92-93
*Glen A. Yake                                    Spokane                      93-94
*Russell “Russ” Daggett                    Invermere                 94-95
*Dale G. Buell                                    Colville                        95-96
William “Bill” Hiatt                           Spokane                       96-97
*Ron Ross                                          Castlegar                     97-98
Robert A. De Lorenzo                        Richland                     98-99
Jim Colvin                                         Columbia Center          99-00
*Jim Chiu                                             Cranbrook                  00-01
*Mike Berg                                          Nelson                        01-02
John Brewer                                        Pullman                      02-03
Doug Evans                                        Grand Forks                03-04
Lloyd Gray                                         Spokane 21                  04-05
Sandra Roberts                                   Kimberley                   05-06
Tom Halazon                                     Columbia Center         06-07
Elizabeth Cytra                                   Trail                              07-08
Allan Davis                                         Cranbrook                    08-09
Arlan Gadeken                                    Kennewick                  09-10
Sandy Wade                                       Spokane Valley            10-11
Rampur Viswanath                             Richland                      11-12
Michelle Lee                                       Colville                          12-13
Robert Carroll                                     Deer Park                    13-14
Norman McCarvell                             Nelson                         14-15
Mike Dalessi                                      Spokane South             15-16
Kees van der Pol                                Nakusp                         16-17
Jerri Anderson                                    Sandpoint                    17-18
*(deceased)
District 5080 Honors the surviving partners of Past District Governors
Jan Buell                                 Colville                         1995-96
Penny Burley                          Walla Walla                 1981-82
Libby Nelson                          Beaver Valley              1989-90
Buddy Ramsay                       Nelson                         1971-72
District College of Governors
Past District Governors who advise and assist the sitting District Governor:
Lloyd Gray                               2004-05                   Spokane Aurora NW
Sandra Roberts                        2005-06                  Kimberley
Allan Davis                              2008-09                    Cranbrook Sunrise
Bob Carroll                              2013-14                    Deer Park